הנגשת מסלולי טיול למניעת החלקה

מסלולי טיולים בכל רחבי הארץ צריכים לעמוד בתקנות הנגישות ובעיקר להיות מוגנים בפני החלקה.

חוששים ליפול? הנה כמה דרכים לעשות זאת בלי לפגוע בחוויה של המטיילים

החלקה היא בין הסכנות העיקריות הנשקפות למטיילים בשמורות הטבע ובמסלולים השונים המפוזרים בכל רחבי הארץ. הנגשת מסלולי טיול למניעת החלקה היא בתחום האחריות של העיריות המקומיות או של רשות שמורות הטבע והגנים, אבל בכל מקרה כדאי להכיר את השיטות הנפוצות:

נגישות לנכים בטיולים

א. תאורה – התקנת פתרונות תאורה חזקים ימנעו החלקה בכל שמורות הטבע ולכל אורך שעות היום. לא כדאי לסמוך על התאורה הטבעית, בעיקר במסלול שעובר באזורים מוצלים, בתוך מערות וכדומה. התאורה חייבת להיות עמידה בפני מים וישירה. תאורה לא ישירה עלולה ליצור צללים מבלבלים ודווקא להגביר את סכנת ההחלקה.

ב. מעקה – אי אפשר להנגיש מסלולי טבע בלי להתקין מעקה. במידה ובגרם מדרגות של מסלול תלול מותקן רק מעקה אחד, מומלץ להתקין מעקה שני ולא להמתין. השיטה היחידה שבטוחה לעלייה וירידה במדרגות היא תוך כדי אחיזת המעקה משני הצדדים.

ג. שטיחים וגומי מונע החלקה – עוד פתרון להנגשת מסלולי טיול הוא לחבר שטיחים עם גומי מונע החלקה. זהו פתרון אידיאלי למדרגות, למקומות עם מים ולשמורות טבע בקרבת נחלים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, שטחים למניעת החלקה לא מיועדים רק למקלחת או לאמבטיה. אפשר להשתמש בהם גם בחלל החוץ והם אפילו מעניקים ערך מוסף דקורטיבי.

ד. סרט בולט על קצה המדרגות או בתוך המסלול – לא כדאי להסתפק בתאורה המלאכותית ורצוי להדביק סרט בולט על אזורים מסוימים במסלול. סרט בצבע בולט על קצה כל מדרגה, בשוליים של המסלול ובכניסה לאתרי הטבע יכול להפוך אותם לקלים להבחנה. במקום סרט אפשר גם להשתמש בסטיק-לייט עמיד ובעל נוכחות בולטת.

ה. תיקונים – תחזוקה שוטפת של המסלולים חשובה גם היא לצורך מניעת החלקה ונפילות. יש לתקן חריצים ומרצפות בולטות במדרכות ובמדרגות, לנקות את השבילים מאבנים קטנות ומחליקות ולפנות מי גשמים. באזורים עם משקעים רבים יש לדאוג לתחזוקה מלאה של המסלול כדי למנוע החלקות גם מילדים ובני נוער.

איפה חשוב להשקיע בהנגשת מסלולים?

הנגשת מסלולים צריכה להתבצע בכל רחבי הארץ ובלי קשר לקהל היעד. למרות שיש מסלולים שמיועדים לקהל יעד צעיר, מסלולים למבוגרים ומסלולים לקבוצות מנוסות, ההנגשה היא חלק בלתי נפרד מהתנאים הנדרשים. את ההנגשה כדאי להתחיל כבר במגרש החנייה של המסלול וגם בתאי השירותים. כך ניתן למנוע עוגמת נפש רבה ובמקרים מסוימים אפילו להציל חיים.

לא חייבים לחרוג מתוך מסגרת התקציב כדי להנגיש אותו לנכים, בעלי מוגבלויות או קשישים. מלבד שימוש באמצעים מסוימים למניעת החלקה, רצוי להביא בחשבון גם את הנגישות לכיסאות גלגלים ואת האפשרות להזעיק עזרה במקרה של צרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Skip to content